Uszkodzona szyba w ciągniku – naprawa czy wymiana?

Każdy pracownik powinien dbać o narzędzia, których używa do wykonywania swojej pracy, dzięki nim zdobywa środki na swoje utrzymanie. Zachowanie ich w dobrym stanie jest przede wszystkim gwarantem bezpieczeństwa podczas wykonywania swoich obowiązków. Dodatkowo zapewnia nam komfort pracy i zwiększoną efektywność. Szczególnie doświadczają tego rolnicy, którzy podczas pracy na roli wykorzystują wiele maszyn. Wśród nich znajduje się jedna, bez której nikt nie wyobraża sobie dzisiaj polskiej wsi, a żaden gospodarz nie obejdzie się bez niej podczas pracy na roli. Traktor o którym mowa, jest nieustannie poddawany wielu czynnikom, które wpływają na jego stan techniczny. Zużywaniu podlega każda część ciągnika rolniczego, począwszy od silnika, a skończywszy na szybie. No właśnie, jak to jest z szybami? Kiedy ją wymienić, a kiedy zdecydować się na jej naprawę. O tym słów kilka w dalszej części artykułu.

Co może pójść nie tak?

Na początku zastanówmy się do jakiego uszkodzenia szyby może dojść w ciągniku rolniczym. Najbardziej popularne typy defektów to wszelkie uszkodzenia mechaniczne, które mogą powstać na skutek działania siły zewnętrznej. Zaliczyć możemy do nich:

  • pęknięcia,
  • odpryski punktowe,
  • zarysowania powierzchni.

Drugim źródłem uszkodzeń, które dotykają szyby rolnicze są czynniki chemiczne. Są one na gospodarstwie obecne, pod postacią wszelkich środków do nawożenia oraz ochrony roślin. Należą do nich różnego rodzaju odbarwienia tafli szkła, zwykle przybierające postać zmatowień. Odbarwienia te mogą mieć różne formy – od małych punktów, do zamgleń pokrywających większą powierzchnię. Sytuację pogarszają wszelkie uszkodzenia mechaniczne, które szkodzą powierzchni szyby i przyspieszają proces erozji chemicznej materiału.

Co z tym zrobić?

Koszty zakupu nowej szyby do maszyny rolniczej to wydatek rzędu kilkuset złotych. Ale czy uszkodzenie tego elementu musi wiązać się z dużym wydatkiem? Szyby do ciągników rolniczych nie różnią się znacznie od szyb samochodowych. Wiele defektów można usunąć stosując odpowiednie metody naprawcze, takie same jak w przypadku samochodów. Wszelkie zarysowania oraz odpryski można zreperować używając odpowiednich środków wypełniających lub udać się do odpowiedniego warsztatu, gdzie specjaliści zrobią to za nas. Po takiej naprawie szyba zostaje zabezpieczona przed dalszym rozprzestrzenianiem uszkodzenia. Należy jednak przy tym pamiętać, że jej wytrzymałość będzie niższa niż przed uszkodzeniem.

Wymiany niestety nie unikniemy w przypadku kiedy szyba ulegnie pęknięciu. Defekt ten bowiem radykalnie obniża wytrzymałość tego elementu maszyny i może stwarzać zagrożenie dla otoczenia. Szyba w takim stanie w każdej chwili może ulec rozbiciu i niebezpiecznie ranić osoby znajdujące się w pobliżu.

Trzeba mieć również na uwadze, że wszelakie uszkodzenia utrudniają pracę. O ile małe odpryski i przebarwienia chemiczne mogą nie przeszkadzać w użytkowaniu, o tyle większe defekty umiejscowione w centralnej części szyby mogą utrudniać lub nawet uniemożliwiać pracę. Dodatkowo należy pamiętać, że traktor poruszający się po drodze publicznej musi spełniać wszystkie wymagania kodeksu drogowego. W związku z tym, posiadając defekt szyby czołowej w ciągniku, kierowca musi liczyć się z ryzykiem zapłacenia mandatu. Należy pamiętać, że z uszkodzeniami można walczyć przy użyciu tańszych sposobów. Jednak w wielu przypadkach bardziej opłacalnym jest wymiana szyby w ciągniku na nową zwłaszcza, że na rynku dostępnych jest wiele zamienników o wysokiej jakości.

Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
free download udemy paid course
download samsung firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
free online course
0
Like ()
Warning: array_sum() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/zenoxmd/domains/szyby-do-ciagnikow.pl/public_html/wp-content/plugins/tz-feature-pack/includes/class-tz-feature-pack-share-buttons.php on line 19Warning: implode(): Invalid arguments passed in /usr/home/zenoxmd/domains/szyby-do-ciagnikow.pl/public_html/wp-content/plugins/tz-feature-pack/includes/class-tz-feature-pack-share-buttons.php on line 23